Karl Öhrn * 1917-01-19 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg † 1968-01-26 Tyngsjö Kopparbergs län Österviksfall
|
|
|
|
Johan Kristoffersson Öhrn * 1879-08-21 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg † 1963-03-21 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg
|
|
|
|
Kristoffer Jansson Örn * 1854-03-12 Järna kopparbergs län Mellanvakern † 1938-02-12 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
Jan Karlsson (Käröinen) * 1786-04-16 Järna Kopparbergs län Hästkullen el slättorpet † Järna kopparbergs län Mellanvakern
|
|
|
|
|
|
|
Johan Carlsson Käröinen * 1731-10-05 Järna Kopparbergs län Slättorpet † 1792-02-19 Järna Kopparbergs län Hästkullen el slättorpet
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Matsdotter * 1722-03-22 Säfsnäs Kopparbergs län Ursen † 1804-03-25 Järna Kopparbergs län Hästkullen
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
Hinrik Matsson * 1726-09-08 Säfsnäs Kopparbergs län Tybyn † 1770-12-01 Järna Kopparbergs län Rågåsen
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
Olof Olsson Vilhuinen * 1753-06-23 Nås Kopparbergs län Digerliden † 1823-05-07 Järna Kopparbergs län Örskogen
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Chestin Larsdotter * 1711 Säfsnäs Kopparbergs län Tybyn † 1777-12-31 Nås Kopparbergs län Digerliden
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Persdotter * 1736-02-16 Säfsnäs Kopparbergs län Håen † 1785-08-02 Järna Kopparbergs län Örskogen
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Anna-Lisa Persdotter * 1853-08-05 Rämmen Värmlands län Bosjöberget † 1909-03-08 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg
|
|
|
|
Per Gustav Pollack * 1830-04-19 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1906-10-20 Nordmark Värmlands län Sandsjöhyttan
|
|
|
|
Per Andersson Pollack * 1797-02-27 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1888-02-29 Nordmark Värmlands län Sandsjöhyttan
|
|
|
|
Anders Persson Pålack * 1761-04-24 Gåsborn, Värmlands län, Vintersjön † 1832-09-07 Rämmen, Värmlands län, Rämsberget Gruvarbetare |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Olsdotter * 1768-05-01 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1830-02-04 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
|
|
Olof Olofsson * 1733-02-27 Rämmen Värmlands län Holmsjöhöjden † 1787-03-04 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Jacobsdotter * 1736-02-28 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1811-04-29 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Anna Hansdotter * 1799-11-10 Gåsborn, Värmlands län, Södra Siksjön † 1885-01-03 Rämmen, Värmlands län, Bosjöedet
|
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Maria Jonsdotter * 1754-01-27 Rämmen Värmlands län Holmsjön † 1819-04-11 Gåsborn Värmlands län Södra Siksjön
|
|
|
|
Jon Carlsson * 1715-09-12 Rämmen Värmlands län Holmsjön † 1784-10-23 Rämmen Värmlands län Östra Holmsjön
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
Christoffer Svensson * 1792-03-25 Rämmen Värmlands län Bosjöheden † 1868-04-14 Rämmen Värmlands län Bosjöheden
|
|
|
|
Sven Danielsson * 1751-06-01 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1831-02-02 Rämmen Värmlands län Bosjöheden
|
|
|
|
Daniel Danielsson * 1712-04-03 Rämmen Värmlands län Näsrämmen † 1763-03-01 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Marit Larsdotter * 1707 Gustav Adolf, Värmlands län, Vålberget † 1766-12-10 Rämmen, Värmlands län, Rämsberget
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Katarina Matsdotter * 1726 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället † 1761-04-20 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
Stefan Matsson * 1736-03-30 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället † 1788-02-23 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
Anna-Lisa Hallqvist * 1873-06-01 Tyngsjö Kopparbergs län Kviensnäset † 1951-03-06 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg
|
|
|
|
Jöns Jönsson * 1835-12-22 Norra Ny, Värmlands län, Ambjörby † 1923-01-23 Järna, Kopparbergs län, Kvarnåker
|
|
|
|
Jöns Olsson Sten * 1803-03-25 Norra Ny, Värmlands län, Ljusnäs † 1891-08-26 Norra Ny, Värmlands län, Björkenäs
|
|
|
|
Olof Olofsson * 1762 Norra Ny, Värmlands län, Månäs † 1848-01-27 Norra Ny, Värmlands län, Månäs
|
|
|
|
Olof Nilsson * 1730 Norra Ny, Värmlands län, Månäs † 1810-01-08 Norra Ny, Värmlands län, Månäs
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Marit Olsdotter * 1736-03-07 Norra Ny, Värmlands län, Ljusnärstorp † 1811 Norra Ny, Värmlands län, Månäs
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
Engelbrekt Jönsson * 1731-07-26 Norra Ny, Värmlands län, Björby † 1790-12-27 Norra Ny, Värmlands län, Ljusnäs
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Karin Pärsdotter * 1706 Norra Ny, Värmlands län, Björby † Norra Ny, Värmlands län, Björby
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Karin Jönsdotter * 1735-01-26 Norra Ny, Värmlands län, Ljusnäs † 1801-04-15 Norra Ny, Värmlands län, Ljusnäs
|
|
|
|
Jon Persson * 1700 † 1770-04-08 Norra Ny Värmlands län Ljusnäs
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Marit Jonsdotter * 1797-08-16 Norra Ny, Värmlands län, Ljusnärstorp † 1896-11-13 Norra Ny, Värmlands län, Ambjörby
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
Per Jönsson * 1744-08-31 Norra Ny, Värmlands län, Björkenäs † Norra Ny, Värmlands län, Ljusnärstorp Fältjägare |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Marit Halvarsdotter * 1718 Norra Ny, Värmlands län, Mjönäs † 1773-07-12 Norra Ny, Värmlands län, Björby
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Maria Nilsdotter Ring * 1841-12-02 Ekshärad Värmlands län Gropberg † 1922-07-23 Järna Kopparbergs län Kvarnåker
|
|
|
|
Nils Jägern Erson Ring * 1815-10-07 Östmark Värmlands län † 1880-05-10 Tyngsjö Kopparbergs län Kviensnäset Fältjägare |
|
|
|
Erik Olsson * 1792-10-12 Östmark Värmlands län Käppanstorp
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Nilsdotter * omkring 1783 Östmark Värmlands län † 1834-08-05 Östmark Värmlands län
|
|
|
|
Nils Pärsson * 1763 Östmark Värmlands län † 1821 Östmark Värmlands län
|
|
|
|
Per Jönsson * 1744-05-23 Östmark Värmlands län † Östmark Värmlands län
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Stina-Kajsa Matsdotter * 1811-05-15 Malung. kopparbergs län, Västra Gåstjärnsberg † 1874-03-20 Tyngsjö Kopparbergs län Kviensnäset
|
|
|
|
Mats Jönsson * 1780-11-22 Malung. kopparbergs län, Västra Gåstjärnsberg † 1811-10-20 Malung. kopparbergs län, Västra Gåstjärnsberg
|
|
|
|
Jöns Matsson Kyttöinen * 1745-07-24 Ekshärad, Värmlands län, Solberg † 1797-06-08 Malung. kopparbergs län, Västra Gåstjärnsberg
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Kerstin Jönsdotter * 1712-03-25 Ekshärad, Värmlands län, Solberg † 1772-02-23 Ekshärad Värmlands län Solberg
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Lisa Olofsdotter * 1783-04-27 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1867-01-04 Malung kopparbergs län Lövberget
|
|
|
|
Olof Olsson * 1756-03-01 Rämmen Värmlands län Holmsjöhöjden † 1842-01-01 Malung kopparbergs län Lövberget
|
|
|
|
Olof Olofsson * 1733-02-27 Rämmen Värmlands län Holmsjöhöjden † 1787-03-04 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Jacobsdotter * 1736-02-28 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1811-04-29 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Stina Thomasdotter * 1751-11-23 Järna, Kopparbergs län, Slättorpet † 1827-03-25 Malung, kopparbergs län, Lövberget
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |