Ida Öhrn * 1890-07-11 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg † 1918-02-07 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg
|
|
|
|
Kristoffer Jansson Örn * 1854-03-12 Järna kopparbergs län Mellanvakern † 1938-02-12 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
Jan Karlsson (Käröinen) * 1786-04-16 Järna Kopparbergs län Hästkullen el slättorpet † Järna kopparbergs län Mellanvakern
|
|
|
|
|
|
|
Johan Carlsson Käröinen * 1731-10-05 Järna Kopparbergs län Slättorpet † 1792-02-19 Järna Kopparbergs län Hästkullen el slättorpet
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Matsdotter * 1722-03-22 Säfsnäs Kopparbergs län Ursen † 1804-03-25 Järna Kopparbergs län Hästkullen
|
|
|
|
Mats Henriksson * 1691 Säfsnäs Kopparbergs län Håen † 1771 Säfsnäs Kopparbergs län Ursen
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
Hinrik Matsson * 1726-09-08 Säfsnäs Kopparbergs län Tybyn † 1770-12-01 Järna Kopparbergs län Rågåsen
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Anna Matsdotter * 1690 Säfsnäs Kopparbergs län Tybyn † 1751-11-11 Säfsnäs Kopparbergs län Tybyn
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Britta Larsdotter * 1708 Järna Kopparbergs län Slätten † 1789-02-14 Järna Kopparbergs län Slättorpet
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
Olof Olsson Vilhuinen * 1753-06-23 Nås Kopparbergs län Digerliden † 1823-05-07 Järna Kopparbergs län Örskogen
|
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Chestin Larsdotter * 1711 Säfsnäs Kopparbergs län Tybyn † 1777-12-31 Nås Kopparbergs län Digerliden
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Persdotter * 1736-02-16 Säfsnäs Kopparbergs län Håen † 1785-08-02 Järna Kopparbergs län Örskogen
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
Anna-Lisa Persdotter * 1853-08-05 Rämmen Värmlands län Bosjöberget † 1909-03-08 Tyngsjö Kopparbergs län Andersviksberg
|
|
|
|
Per Gustav Pollack * 1830-04-19 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1906-10-20 Nordmark Värmlands län Sandsjöhyttan
|
|
|
|
Per Andersson Pollack * 1797-02-27 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1888-02-29 Nordmark Värmlands län Sandsjöhyttan
|
|
|
|
Anders Persson Pålack * 1761-04-24 Gåsborn, Värmlands län, Vintersjön † 1832-09-07 Rämmen, Värmlands län, Rämsberget Gruvarbetare |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Maria Olsdotter * 1768-05-01 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1830-02-04 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
|
|
Olof Olofsson * 1733-02-27 Rämmen Värmlands län Holmsjöhöjden † 1787-03-04 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
|
|
Olof Olofsson * 1694 Rämmen Värmlands län Näsrämmen † 1771-06-22 Rämmen Värmlands län Holmsjöhöjden
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Maria Jacobsdotter * 1736-02-28 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1811-04-29 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Annika Johansdotter * 1707 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället † 1760-02-13 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Anna Hansdotter * 1799-11-10 Gåsborn, Värmlands län, Södra Siksjön † 1885-01-03 Rämmen, Värmlands län, Bosjöedet
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Maria Jonsdotter * 1754-01-27 Rämmen Värmlands län Holmsjön † 1819-04-11 Gåsborn Värmlands län Södra Siksjön
|
|
|
|
Jon Carlsson * 1715-09-12 Rämmen Värmlands län Holmsjön † 1784-10-23 Rämmen Värmlands län Östra Holmsjön
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
Christoffer Svensson * 1792-03-25 Rämmen Värmlands län Bosjöheden † 1868-04-14 Rämmen Värmlands län Bosjöheden
|
|
|
|
Sven Danielsson * 1751-06-01 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1831-02-02 Rämmen Värmlands län Bosjöheden
|
|
|
|
Daniel Danielsson * 1712-04-03 Rämmen Värmlands län Näsrämmen † 1763-03-01 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Lena Jakobsdotter * 1664 Rämmen Värmlands län Rämsberget † 1748-12-24 Rämmen Värmlands län Rämsberget
|
|
|
|
| |
|
|
|
Marit Larsdotter * 1707 Gustav Adolf, Värmlands län, Vålberget † 1766-12-10 Rämmen, Värmlands län, Rämsberget
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
Katarina Matsdotter * 1726 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället † 1761-04-20 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället
|
|
|
|
Mats Persson Vinnari * 1679 Gåsborn, Värmlands län † 1759-09-11 Äppelbo, Kopparbergs län, Skärfjället
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Maria Jansdotter * 1696 Äppelbo Kopparbergs län † 1779-03-01 Äppelbo Kopparbergs län
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Staffan Persson Siikanen * 1682-11-30 Östmark Värmlands län Södra Röjdåsen † 1769-06-07 Säfsnäs Kopparbergs län Kvarnberget
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
Stefan Matsson * 1736-03-30 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället † 1788-02-23 Äppelbo Kopparbergs län Skärfjället
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
>> |
|
| |
|
|
|
Chestin Larsdotter * 1711 Säfsnäs Kopparbergs län Tybyn † 1777-12-31 Nås Kopparbergs län Digerliden
|
|
>> |
|
| |